Budowa Domu

Schody betonowe prefabrykowane czy wylewane na budowie?

Schody betonowe prefabrykowane czy wykonywane bezpośrednio na budowie? Czy prefabrykat będzie tańszym rozwiązaniem? Jakie schody betonowe będą najkorzystniejsze finansowo? Kiedy zdecydować się na schody gotowe?

Jeśli w Twoim domu znajdą się schody betonowe do późniejszego wykończenia drewnem, płytkami bądź innym materiałem, możesz wybrać albo schody wylewane bezpośrednio na budowie przez ekipę wykonawczą, albo schody prefabrykowane. Poniżej przedstawimy, jak w naszym przypadku wyglądał proces wykonania schodów oraz jak wyglądają koszty zarówno jednego jak i drugiego rozwiązania.

Schody betonowe wylewane na budowie

Są to schody betonowe wykonywane bezpośrednio na budowie, najczęściej przez ekipę wykonawczą odpowiedzialną za prace murarskie.

Jedynym elementem, który należy przewidzieć tutaj wcześniej (na etapie fundamentów) jest podwalina pod pierwszy stopień schodów.

W przypadku schodów betonowych wylewanych na budowie mamy większą elastyczność. Drobne nieścisłości pomiarowe, które mogą wystąpić na budowie są do zniwelowania – wysokość i szerokość stopni może zostać rozmierzona do stanu rzeczywistego.

Schody betonowe wylewane na budowie
Schody betonowe wylewane na budowie

Wykonanie schodów betonowych na budowie

Do wykonania schodów betonowych potrzebne są zbrojenia, szalunki oraz mieszanka betonowa. Najczęściej taki etap prac wykonuje ekipa wykonawcza. Dla wprawionej ekipy jest to ok dwa dni pracy – oczywiście przy sprzyjających warunkach pogodowych. Po wykonaniu schodów należy odczekać kilka dni, aby móc zacząć po nich chodzić. Ściągniecie szalunków następuje po ok trzech tygodniach.

Zbrojenie schodów betonowych
Zbrojenie schodów betonowych

Koszt

Koszt całkowity wykonania schodów betonowych wylewanych na budowie (dla klatki schodowej o wym. 304 cm x 194 cm i wysokości 283 cm) w pierwszej połowie 2020 r wyniósł ok 3,5 tys zł.

Wady schodów betonowych wylewanych na budowie

Czas – w zależności od sprawności ekipy czas wykonania może się wydłużyć. Potrzebna jest również przerwa technologiczna na schnięcie. Przy jednak dobrej organizacji można w tym czasie prowadzić inne prace – np murowanie ścianek działowych na parterze itp.

Szalowanie i wylewanie schodów betonowych

Zalety schodów betonowych wylewanych na budowie

Cena jest zdecydowanie niższa niż koszt prefabrykatów. Można również zniwelować drobne nieścisłości pomiarowe powstałe na budowie przy rozmierzaniu schodów.

Schody betonowe wylewane na budowie
Schody betonowe wylewane na budowie

Schody betonowe prefabrykowane

Są to schody betonowe, które w gotowej formie trafiają na budowę i za pomocą dźwigu są osadzane w klatce schodowej. Takie rozwiązanie należy odpowiednio wcześniej ustalić zarówno z firmą produkującą schody jak również z konstruktorem/ architektem. Wybór o schodach betonowych prefabrykowanych najlepiej przyjmować już na etapie projektowania budynku, ale można także zdecydować się na to później. Wówczas należy pamiętać o uzgodnieniu przyjętego rozwiązania z kierownikiem budowy i ustalić detale oparcia schodów i połączenia elementów zbrojących.

Gotowe do montażu schody betonowe prefabrykowane
Gotowe do montażu schody betonowe prefabrykowane

O czym pamiętać przed montażem schodów betonowych prefabrykowanych?

Do zamówienia schodów są potrzebne szczegółowe wymiary, które powinny być opisane w części konstrukcyjnej PB. Przed zamówieniem warto jeszcze raz dokładnie przemyśleć docelowe warstwy posadzki oraz ich grubość zarówno na parterze jak i poddaszu . Do rozliczenia schodów są to elementy niezbędne, a po zamówieniu nie będzie można już zmienić tych wartości.

Prace przygotowawcze przed osadzeniem schodów betonowych prefabrykowanych

Przed montażem schodów należy wykonać ich podbudowę. Ten etap odbywa się już podczas wykonywania fundamentów. Jest to wykonanie podwaliny betonowej zbrojonej prętami pod pierwszym stopniem schodów. Podwalina powinna mieć ściśle określaną wysokość – jest to ważne ze względu na wysokość pierwszego stopnia schodów.

Podwalina pod pierwszy stopień schodów betonowych
Podwalina pod pierwszy stopień schodów betonowych

Jeśli nasze schody będą częściowo opierać się na murze – np w części spocznika – to należy ściśle pilnować wymiarów takiej ściany (nie może być ani za wysoka, ani za niska). Pod oparciem spocznika dobrze jest wykonać podwalinę z betonu.

Przed samym montażem można położyć podkładki wyciszające stosowane pod miejsca oparcia schodów. Mają one wpływać na lepszą akustykę schodów. Czy tak w rzeczywistości jest – trudno nam ocenić, natomiast koszt zakupu nie był wysoki, więc zdecydowaliśmy się je zastosować.

Podkładki wyciszające do schodów betonowych prefabrykowanych
Podkładki wyciszające do schodów betonowych prefabrykowanych

Montaż schodów betonowych prefabrykowanych

Po uprzednim przygotowaniu ścian i miejsc oparcia schodów można przystąpić do montażu. U nas odbyło się to przed położeniem stropu, ze względu na detal połączenia zbrojeń. Montaż odbywa się za pomocą dźwigu, ważne jest aby dobrze przymocować biegi do łańcuchów podnośnika. Schody po podniesieniu muszą być w docelowej pozycji, tzn spocznik musi być ustawiony prostopadle do ściany, na której będzie się opierał. Pozwoli to na prawidłowy montaż i uniknięcie możliwości uszkodzenia ścian. Po montażu schodów można już z nich korzystać.

Montaż schodów prefabrykowanych za pomocą dźwigu
Montaż schodów prefabrykowanych za pomocą dźwigu

Koszt

W naszym przypadku schody betonowe prefabrykowane (dla klatki schodowej o wym 370cm x 200cm i wysokości 317 cm) montowane pod koniec 2019r kosztowały ponad 8,5 tys zł.

Wady schodów prefabrykowanych

Wadą tego rozwiązania jest konieczność dogrania wszystkich wymiarów. Każdy wymiar powinien ściśle zgadzać się z tym, co zamówiliśmy w projekcie schodów prefabrykowanych. Czy to właściwie możliwe na budowie? Teoretycznie tak, w praktyce jest to bardzo trudne do osiągnięcia. Jakie są tego skutki? Źle wymierzone stopnie schodów – pierwszy i ostatni mogą okazać się za niskie lub za wysokie. Wówczas możemy starać się zgubić to na okładzinie schodów, ale nie będzie to takie proste. W naszym przypadku wykonawca pomylił się i jedną że ścian klatki schodowej przesunął o 4cm. Na szczęście w taki sposób że zwiększył szerokość klatki a nie odwrotnie – wówczas schodów już byśmy nie zamontowali. Również wysokości schodów mimo ciągłego sprawdzania nie udało się zgrać. Wyszło ok 1.5 cm różnicy na ostatnim stopniu – był on wyższy niż pozostałe stopnie. Tu już bardziej winny był strop smart – który potrafi mieć ugięcia (płyty są delikatnie wygięte w łuk ).

Wadą jest również wysoka cena – z naszego doświadczenia było to prawie dwa razy więcej niż za schody wylewane. Nasz wykonawca jednak nie chciał podjąć się tego zadania – w związku z tym zdecydowaliśmy się na prefabrykat.

Organizacja i terminy – dogranie terminów montażu schodów, zamówienia dźwigu jest kłopotliwe. Na budowie zdarza się, że terminy wykonawcy są jak z gumy, które trudno wpasować w konkretny termin tak, aby zdążyć z wszystkimi pracami.

Osadzenie biegów schodów prefabrykowanych
Osadzenie biegów schodów prefabrykowanych

Zalety schodów betonowych prefabrykowanych

Szybkość wykonania – już następnego dnia od montażu można korzystać ze schodów. Jeśli nie planujesz żadnej okładziny na schodach – tzn jeśli beton będzie docelową formą wykończenia, to schody prefabrykowane będą dobrym wyborem – ich stopnie są równe i gładkie.

Co wybrać?

Jeśli zależy Ci na niższych kosztach wybierz schody wylewane na budowie. Oszczędzisz sobie również stresu związanego z dogrywaniem terminów montażu, dźwigu itp. Takie rozwiązanie pozwala na elastyczność na budowie oraz dopasowanie schodów do rzeczywistych wymiarów. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na czasie, bądź nie masz innej możliwości – wybierz schody betonowe prefabrykowane. Musisz się jednak liczyć z co najmniej dwukrotnie wyższym kosztem. W takim przypadku należy również bardzo pilnować każdego wymiaru na budowie związanego z klatką schodową, począwszy już od etapu fundamentów.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x