Nowoczesna stodoła
O projekcie

O projekcie

Jak powstał nasz projekt?

Naszą ideą było stworzenie domu dopasowanego do naszych potrzeb pod każdym względem, zarówno architektonicznym jak i funkcjonalnym z uwzględnieniem systemu inteligentnych rozwiązań (sterowanie oświetleniem, nawodnieniem, alarmem oraz wiele innych).

Projekt powstawał stopniowo, nasz dom zmieniał swój kształt i formę aż do momentu optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni i zasobów, które dała nam zakupiona działka. Stąd bryła jest mocno zdeterminowana jej ukształtowaniem.

Działka a bryła budynku

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest, gdy dom może być projektowany po wyborze i zakupie działki. Wówczas możemy mieć pewność, że będzie on dobrze wpasowany w otoczenie, odpowiednio usytuowany względem stron świata z właściwą analizą nasłonecznienia oraz lokalizacji sąsiednich budynków (wpływ zacienienia).

Nasza działka jest podłużna i wąska z dojazdem od strony północnej. To determinowało właściwie układ architektoniczny. Chcieliśmy, żeby nasz dom był prosty, a jego architektura wynikała z funkcji. To był nasz cel – przede wszystkim funkcja!

Projekt zagospodarowania terenu

Bryła ma prosty kształt, w formie stodoły. Prosta więźba dachowa bez okapu, nieskomplikowany układ przestrzenny.

Kilka słów o funkcji

Zdecydowaliśmy się na zbudowanie garażu poza częścią mieszkalną (połączenie z bryłą domu jedynie jedną ze ścian). Wynikało to z układu działki (uskokowa forma świetnie się tutaj wpisała) jak również ze względów ekonomicznych. Garaż w bryle budynku zawsze będzie stratą energetyczną, zwłaszcza gdy nad nim są planowane pomieszczenia mieszkalne. Otwarcie bramy garażu powoduje praktycznie całkowita wymianę powietrza, co w zimie oznacza ogromne straty ciepła.

Garaż dwustanowiskowy – dlaczego? Właściwie nie jesteśmy pewni, czy będziemy posiadać dwa auta. Ale jesteśmy przekonani, że przestrzeni magazynowej nigdy za wiele. Posiadanie ogrodu determinuje jej wielkość – potrzeba składowania narzędzi, kosiarki, rowerów itp.

Wysunięcie garażu zapewniło miejsce na wydzielenie prywatnej przestrzeni ogródka oddzielonej wyraźnie od strefy ulicy. To było także jedno z naszych założeń – oddzielenie strefy prywatnej i zacisznej od części frontowej działki.

Strefę wejściową ociepla drewniana elewacja zastosowana także przy tarasie. Duże przeszklenie w części dziennej domu otwiera się na widok ogrodu. Podcienie zapewniają odpowiednie zacienienie dla wnętrz jak również zadaszenie przy strefach wejściowych do domu.

Przestrzeń parteru otwiera przedsionek z garderobą, skąd mamy przejście zarówno do części mieszkalnej jak również do garażu. Dalej mieści się niewielki gabinet, wielofunkcyjne pomieszczenie techniczne (m.in z pralnią, suszarnią i spiżarką), łazienka oraz część dzienna – salon połączony z kuchnią i jadalnią. Z kuchni dostępne jest wejście do spiżarki oraz wyjście na zewnątrz, gdzie w przyszłości będzie się mieścił ogródek warzywny. Pod schodami przewidziany jest schowek.

Rzut parteru

Na piętrze znajdują się cztery sypialnie (jedna z osobną łazienką oraz garderobą) i dwie łazienki. Stryszek będzie pełnił funkcję magazynową.

Rzut piętra

Dom ma powierzchnię użytkową 164 m2 (z garażem 209 m2), przewidziano w nim wentylację mechaniczną (rekuperacja z odzyskiem ciepła) oraz ogrzewanie gazowe.

Projekt naszego domu powstał zgodnie z moim planem i zamysłem we współpracy z dr inż. arch. Panią Grażyną Hryncewicz-Lamber, za co dziękujemy Pani Architekt.