Budowa Domu,  Fundamenty

Jak zamknąć stan „zerowy” – czyli kilka słów o tzw. „chudziaku” oraz instalacji kanalizacji sanitarnej

Jak odpowiednio przygotować podłoże przed wylaniem chudziaka? Jak powinna wyglądać poprawnie wykonana instalacja kanalizacji sanitarnej? Jak wykonać hydroizolację pierwszej warstwy posadzki na gruncie? Czym mogą skutkować błędy podczas tego etapu prac na budowie?

Jak przygotować podbudowę do posadzki na gruncie?

Posadzka na gruncie powinna mieć odpowiednie podłoże. Wnęki fundamentowe zasypuje się w tym celu piaskiem, który następnie jest warstwowo ubijany. Warstwy te nie powinny być większe niż 15 cm. Gdy zostanie nasypana większa ilość piachu nie będzie możliwości, aby dobrze je ubić, tym samym zbudować odpowiednie podłoże dla naszej posadzki na gruncie.

Ubijanie podsypki piaskowej

Im większa grubość warstwy ubitej podsypki tym większa gwarancja odpowiednio twardego podłoża. Nie powinna być ona jednakże mniejsza niż 30 cm. Dlaczego to takie ważne? Budynek pracuje, każda warstwa ścian czy posadzki stanowi nacisk na grunt. Gdybyśmy pominęli ten etap zaryzykowalibyśmy późniejszym pękaniem posadzki oraz zapadaniem jej – a tym samym przerwaniem izolacji oraz zniszczeniem warstw posadzki, które wcale do tanich nie należą. Tak więc pozorna oszczędność na tym etapie na pewno się nie opłaci.

Zasypywanie wnęk fundamentowych

Jak odpowiednio wykonać instalacje kanalizacji sanitarnej?

Układanie rur kanalizacyjnych powinno być wykonywane po zasypaniu wnęk. Układanie rur „w powietrzu”, a potem zasypywanie ich piachem nie pozwoli na odpowiednie ubicie piasku pod rurami. Powstaną wówczas słabe punkty, gdzie posadzka może ulec zniekształceniu przez nieubite podłoże. Po wysypaniu i ubiciu piachu wyznaczamy trasy kanalizacji i wykopujemy doły. Rury kanalizacyjne (najczęściej stosowane to te z tworzywa PCV o kolorze pomarańczowym) powinny być szczelnie połączone.

Połączenia instalacji sanitarnej

Wewnętrzna instalacja kanalizacyjna kończy się w miejscu przepustu murowego (specjalnego otworu w ścianie fundamentowej). Powinien on być również odpowiednio zagłębiony, tak aby umożliwić spadek i aby nasze rury „nie wyszły” ponad chudziak. Minimalny spadek to 1,5%, jednak najlepiej sugerować się wytycznymi w projekcie . W naszym przypadku spadek wynosił 4%, a zagłębienie przepustu murowego wypadło ok 80 cm poniżej poziomu zero. W łatwy sposób można przetestować szczelność instalacji, poprzez zatkanie głównej rury odprowadzającej ścieki i napełnienie pozostałej instalacji wewnętrznej wodą. Jeśli nie zostaną zauważone przecieki, nasza próba wypadła pomyślnie.

Podejście kanalizacyjne

Czy oddzielać beton od podsypki?

Dobrze jest, gdy warstwa piasku jest oddzielona od wylewki betonowej. Podczas wylewania bezpośrednio na piach ryzykujemy, że wymiesza się on z gotową mieszanką oraz że woda z betonu może wniknąć do niższych warstw, tym samym zmieniając jego właściwości. Wystarczy położenie zwykłej czarnej folii budowlanej w celu oddzielenia.

Zasypane wnęki oddzielone folią budowlaną przed wylaniem posadzki na gruncie

Wykonanie chudziaka

Warstwa podbudowy betonowej pod właściwą posadzkę na gruncie powinna mieć grubość min 10 cm. W naszym przypadku „chudziak” wcale nie był chudym betonem – zgodnie z wytycznymi konstruktora była to 15 cm warstwa z betonu konstrukcyjnego ze zbrojeniem rozproszonym. Konstrukcja bardziej przypominała płytę fundamentową – jednakże nie ryzykowaliśmy zmianami w tym zakresie. Podczas wylewania należy pamiętać o wyrównywaniu podłoża. Jeśli będzie to zrobione niedokładnie powstaną doły. Będzie to również utrudnienie w wykonaniu kolejnych warstw posadzki -układanie styropianu na krzywej podbudowie nie należy do najwygodniejszych prac.

Wylewanie posadzki na gruncie

Gdy wylewamy beton w upalne dni musimy pamiętać o jego pielęgnacji – czyli regularnym podlewaniu wodą. Nie należy także na taką posadzkę zbyt szybko kłaść dużych obciążeń – np palet z bloczkami. Z tym należy wstrzymać się najlepiej dwa tygodnie od czasu wylania.

Wylany „chudziak” – czyli pierwsza warstwa posadzki na gruncie

Hydroizolacja podłogi na gruncie

Wylewkę betonową można zaizolować na kilka sposobów. Jednym z nich jest ułożenie folii budowlanej bezpośrednio przed układaniem styropianu. Trwalszym rozwiązaniem pod względem wodoszczelności będzie zastosowanie papy. Dobrze jest stosować taki sam materiał, jaki został użyty na wierzchniej części ściany fundamentowej (pod ścianami nośnymi). Czyli jeśli mieliśmy tam papę – to na posadzce również papa. Takie rozwiązanie zapewnia szczelne połączenie hydroizolacji.

Jak samodzielnie wykonać hydroizolację na gruncie?

Kładzenie papy nie należy do szczególnie skomplikowanych prac. Jeśli zależy nam na oszczędności środków finansowych można zdecydować się na samodzielne wykonanie. W tym celu potrzebne nam będą:

  • butla gazowa
  • palnik
  • metalowy hak

Oczyszczone uprzednio podłoże gruntujemy. Po wyschnięciu można zacząć nakładać papę z uwzględnieniem szczelnego połączenia i zgrzania z papą, która została położona pod pierwszą warstwę z bloczków dla ścian nośnych. Papę układa się z min 10 cm zakładem. Papy są różne, więc najlepiej stosować się do wytycznych producenta, jednakże standardowo dobrze zgrzana papa do podłoża „wycieka” rozpuszczoną masą na ok 0,5-1 cm poza obrys.

Proces zgrzewania papy do podłoża

Dlaczego poziom docelowej posadzki jest tak ważny już na etapie stanu surowego?

Powinniśmy znać dokładny poziom docelowej posadzki. Jest to szczególnie ważne dla określenia wysokości podbudowy pod okna i drzwi (klinarytów), jak również dla wyznaczenia cokołu. Jeśli przewidujemy schody prefabrykowane musimy trzymać się bardzo dokładnie projektu – każde odchylenie od projektowanej wysokości posadzki miałby odzwierciedlenie w zbyt niskim/wysokim pierwszym stopniu schodów.

Podbudowa pod pierwszy stopień schodów

Praktyczne porady

Przy zamawianiu piachu czy usług koparki warto poznać lokalnych dostawców usług. Im bliżej – tym zazwyczaj taniej. Pamiętajmy, że aby na teren naszej działki mógł wjechać ciężki sprzęt musimy zapewnić stabilne podłoże. U nas w tym celu został wysypany piach przy podjeździe do ścian fundamentowych, tak aby koparka miała swobodny i możliwy dojazd. Aby uniknąć zbędnego nakładu pracy (i kosztów) przy wyrzucaniu ziemi z wnęk fundamentowych należy odpowiednio przygotować podłoże już podczas wykopów fundamentowych. U nas niestety część ziemi nie została wysypana poza obrys fundamentów,  z związku z czym mieliśmy więcej dodatkowej pracy przed zasypywaniem piachem.

Dojazd dla koparki do wnęk fundamentowych

O czym nie można zapomnieć przed wylaniem chudziaka?

Bardzo ważne jest, abyśmy przewidzieli wszystkie przyłącza oraz zapewnili ich przepust z wnętrza domu na zewnątrz jeszcze przed zasypaniem wnęk piachem i wylaniem betonu. Niby oczywista sprawa – jednakże błędy wykonawcze w tym zakresie się zdarzają. Są one kosztowne i wymagają sporego nakładu pracy.

Wyprowadzone przyłącza wody, instalacji elektrycznej oraz światłowodu

Checklista:

  • Czy znasz dokładnie poziom wykończonej posadzki w swoim domu?
  • Czy wiesz, z jakiego materiału będzie wykonana hydroizolacja twojej posadzki?
  • Czy wiesz, jaka mieszanka betonowa powinna zostać zastosowana na podbudowę posadzki na gruncie?
  • Czy znasz projekt instalacji sanitarnych Twojego domu – docelowe umiejscowienie wypustów kanalizacyjnych oraz spadek, z jakim powinny zostać ułożone rury?
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x