Zasłony na karniszach elektrycznych
Zastanawiasz się, czy warto mieć w domu zasłony? Może rozważasz zastosowanie zasłony na karniszach elektrycznych? W poniższym wpisie przybliżymy temat zasłon w zabudowie sufitowej z napędem elektrycznym.
Po co stosować zasłony?
Zasłony niewątpliwie wiele wnoszą do wnętrza – dodają ciepła i przytulności, „ożywiają” pomieszczenie. Zasłony mają nie tylko funkcję dekoracyjną ale również pozwalają nam na zaciemnienie pomieszczeń. Wieczorami zapewniają zachowanie prywatności we wnętrzach, a w słoneczne dni mogą nam pomóc regulować ilość światła i ciepła w naszych domach.
My nie zastanawialiśmy się długo nad podjęciem decyzji, czy warto mieć zasłony. Już na etapie projektowania domu przewidzieliśmy wnęki w suficie oraz instalacje elektryczne do sterowania zasłonami. Pomimo zamontowanych żaluzji fasadowych chcieliśmy, aby wewnątrz domu zagościły u nas zasłony.
Dlaczego zasłony na karniszach elektrycznych?
Zasłony na karniszach elektrycznych mają wiele zalet. Są szczególnie wygodnym rozwiązaniem przy większych oknach, jak również we wnętrzach, gdzie mamy kilka okien. Wówczas zasłanianie ich wszystkich ręcznie byłoby kłopotliwe i uciążliwe.
Karnisze elektryczne są bardzo przydatne w rozwiązaniach Smart Home. Sterowanie takimi zasłonami jest nie tylko wygodniejsze ale można również cały proces zautomatyzować, np. zasłanianie/odsłanianie wszystkich zasłon o danej porze. Sterowanie elektryczne w Smart Home umożliwia także tworzenie tzw. scen – np. „kinowa” – zasłanianie okien, wyłączenia światła, wysuwanie ekranu projekcyjnego itp. Oczywiście wszystko w zależności od naszych potrzeb oraz możliwych i dostępnych rozwiązań.
Jak zamówić niezbędne elementy do zasłon oraz karniszy elektrycznych?
Naszym planem było zamontowanie zasłon na karniszach elektrycznych w całym domu. Zdecydowaliśmy się na współpracę z MioDecor ze względu na kompleksowość – firma oferuje zarówno karnisze z napędami jak również materiały do zasłon. Można więc otrzymać całościowy produkt gotowy do montażu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie – wystarczy pomierzyć przesłaniane elementy (okna, wnęki itd), a MioDecor zajmie się doborem poszczególnych elementów jak również obliczeniem ilości niezbędnego materiału, jaki będzie potrzebny do naszych zasłon. Otrzymujemy gotowe, obszyte zasłony z wybraną opcją marszczenia (150% bądź 200%) oraz karnisze z silnikami.
Tutaj znajdziecie ofertę dotyczącą karniszy elektrycznych. Jeśli jesteś zainteresowany zamówieniem produktów w MioDecor wystarczy, że podczas zakupów podasz hasło ZaplanujSwojDom a otrzymasz 3% rabat! 🙂
Co należy przygotować do montażu zasłony na karniszach elektrycznych?
Jeśli jesteśmy na etapie projektu domu/mieszkania mamy możliwość dokładnie dopasować przestrzeń do montażu karniszy elektrycznych. Dla pojedynczej przesłony (jeden karnisz) jest potrzebna wnęka w suficie o szerokości min 10 cm. Natomiast dla dwóch karniszy wnęka powinna wynosić już min 20 cm. Karnisze gięte i przygotowane pod zasłony falowane (wave) wymagają więcej miejsca. Szerokości wnęk najlepiej uzgodnić z dekoratorami MioDecor.
Jeśli chcemy sterować naszymi zasłonami inaczej niż za pomocą baterii, powinniśmy przygotować instalację elektryczną w miejscu, gdzie będzie montowany silnik elektryczny. Więcej praktycznych porad przed montażem zasłon na karniszach elektrycznych znajdziecie tutaj.
Co jeśli nie mamy wnęk w suficie lub zasilania elektrycznego?
Zasłony na karniszach elektrycznych można stosować nie tylko we wnętrzach, gdzie zostały zaprojektowane wnęki sufitowe bądź instalacje elektryczne. W takich przypadkach zamiast napędów zasilanych elektrycznie można zastosować napędy bateryjne, sterowane za pomocą pilota.
Szyny karniszy mogą być widoczne, bądź można zdecydować się na zastosowanie maskownic. Nie ma więc przeciwwskazań do stosowania zasłon na karniszach elektrycznych nawet w przypadku, gdy nie zostało to odpowiednio wcześniej przewidziane.
Materiał na zasłony – co wybrać?
Dobór tkaniny na zasłony jest zależny od tego, jaki efekt chcemy uzyskać w naszym wnętrzu. Jeśli zależy nam tylko na delikatnym przesłonięciu wnętrz, tak, aby nasze okna nie były całkiem przezierne – warto zdecydować się na cienkie, jasne zasłony (np. tiule). Jeżeli natomiast chcemy aby zasłony pełniły funkcję głównie zacieniającą, powinniśmy wybrać tkaninę grubszą, ciemniejszą o wyższej gramaturze materiału.
Należy pamiętać, że na wzorniku dana barwa może wydawać się jasna, a struktura lekka, natomiast po zastosowaniu na większej powierzchni oraz z marszczeniami może okazać się nieco cięższa w odbiorze niż na niewielkim płaskim elemencie materiału z wzornika. Warto być tego świadomym, szczególnie przy wyborze ciemniejszych i grubszych tkanin.
W swojej ofercie MioDecor posiada całą gamę materiałów przesłaniających. Po otrzymaniu wzornika można wybrać interesującą nas tkaninę, obejrzeć jej strukturę i kolor. My zastosowaliśmy wszędzie ten sam materiał – Patrol92 o kolorze jasnej szarości. Chcieliśmy, aby w całym domu panowała spójność we wnętrzach. Wybór natomiast nie był łatwy, ponieważ oferta materiałowa jest bardzo bogata.
Silniki elektryczne
Silniki, jakie zostały zastosowane w naszych wnętrzach to Somfy Movelite. We wszystkich oknach zainstalowaliśmy pojedynczy napęd (z jednej strony okna), jedynie dla okna tarasowego o dużej szerokości (szerokość przesłaniania to prawie 9m) zostały dobrane dwa napędy dla każdej zasłony osobno.
Należy pamiętać, że pojedynczy silnik może obsłużyć dwie zasłony po obu stronach okna (kurtynowo)- jedynie ich sterowanie będzie wspólne (będą się otwierać i zasuwać jednocześnie). Jeśli zależy nam na osobnym sterowaniu każdej z zasłon, bądź przesłaniana powierzchnia ma dużą rozpiętość – wówczas należy zamontować dwa silniki sterujące.
W naszym domu sterowanie zasłonami będzie zintegrowane z naszym własnym systemem zarządzania domem.
Zasłony na karniszach elektrycznych – sposoby sterowania
W zależności od przygotowanej instalacji elektrycznej producent posiada w swojej ofercie kilka wariancji sterowania zasłonami:
- Sterowanie 240V AC – urządzenie udostępnia kabel 4 – żyłowy. Dwie żyły fazowe odpowiedzialne są za kierunek zasłaniania, trzecia żyła to N, czwarta to PE. Jest to popularny sposób sterowania używany również przy roletach elektrycznych. Sterowanie może odbywać się poprzez łącznik ścienny lub przekaźnikami (jeśli chcemy aby zarządzał tym np. Home Assistant). Niestety w tej opcji brak funkcji Touch Motion (czyli załączania zasłaniania poprzez pociągnięcie zasłony).
- Sterowanie bezpotencjałowe – urządzenie posiada trzy żyły zasilające urządzenie 240V AC oraz skrętkę 6 żyłową do sterowania bezpotencjałowego. W tej opcji brak informacji zwrotnej do systemu w jakiej pozycji jest zasłona (w przypadku gdy użytkownik skorzysta z funkcji Touch Motion).
- Sterowanie radiowe RTS – sterowanie za pomocą pilota RTS, system TaHoma. W przypadku integracji do Home Assistanta, sterowanie odbywa się przez chmurę Somfy (potrzebny internet).
My wybraliśmy sterowanie 240V AC, ponieważ unikamy sterowania radiowego w domu. Ponadto ten rodzaj sterowania jest łatwiejszy w integracji z systemem inteligentnego domu (żaluzje fasadowe są regulowane w ten sam sposób).
W trakcie montażu okazało się, że silnik nie działa w przypadku przekaźników SSR. Przyczyną są zabezpieczenia w urządzeniu Somfy, które przed podaniem dwóch faz wyłączają silnik. Jeśli te przekaźniki nie są załączone, to niestety pomimo braku emitowanego prądu napięcie wciąż utrzymuje się na około 180VAC. W takiej sytuacji trzeba użyć przekaźników elektromagnetycznych.
Home Assistant
Po integracji zasłon w Home Assistant sterowanie może odbywać się przez telefon lub automatycznie. Jedną z ciekawych automatyzacji w naszym domu jest awaryjne podnoszenie żaluzji fasadowych i przesłanianie okien zasłonami w przypadku silnego wiatru oraz powrót gdy wiatr ustąpi.
- alias: "Uruchom procedure awaryjna gdy zacznie mocno wiac"
trigger:
- platform: numeric_state
entity_id: sensor.wind_gust
above: 30
condition:
- condition: state
entity_id: script.porywy_wiatru
state: "off"
action:
- service: script.turn_on
target:
entity_id: script.porywy_wiatru
porywy_wiatru:
alias: "Podnies wszystkie zaluzje, schowaj pergole, zaslon okna i przywroc jak wiatry ustapia"
mode: restart
sequence:
- service: cover.open_cover
entity_id: cover.zaluzje_wszystkie
- service: cover.close_cover
entity_id: cover.pergola
- service: cover.close_cover
entity_id: cover.zaslony_wszystkie
- wait_template: "{{ state_attr('sensor.porywy_wiatru_stat', 'max_value') | float < 25 }}"
- service: cover.close_cover
entity_id: cover.zaluzje_wszystkie
- service: cover.open_cover
entity_id: cover.zaslony_wszystkie
Nasze odczucia po montażu zasłon na karniszach elektrycznych
Początkowo nie dostrzegaliśmy, jak bardzo wygodne w użytkowaniu będą zasłony na karniszach elektrycznych, jednak po zamontowaniu ich w całym domu jesteśmy bardzo zadowoleni z tej decyzji. Zasłony bardzo ociepliły nasze wnętrza, pomagają nam regulować ilość światła w domu, a sterowanie elektryczne okazało się ogromnym ułatwieniem w użytkowaniu.